Публикационна етика
Издателската етика и правила за избягване на злоупотреби на УИ „Св. Климент Охридски“ се основават на насоките на Committee on Publication Ethics (COPE) и имат за цел въвеждането на добри практики по етични въпроси и стандарти за етично поведение на всички етапи от издателския процес.
Задължения на издателя
Издателят ще популяризира тези указания пред всички лица, участващи в създаването и производството на всички научни списания и друга литература, издавани от УИ „Св. Климент Охридски“. Насоките трябва да бъдат спазвани от редактори, рецензенти и автори като част от общите ни усилия да предоставяме обективна и ценна информация на всички, които проявяват интерес към четенето и получаването на знания чрез нея.
В случаите на предполагаемо или доказано научно противоречие, измама или плагиатство издателят, в тясно сътрудничество с редакторите, ще вземе всички необходими мерки за изясняване на ситуацията. Ако е необходимо, това включва незабавното публикуване на съобщение, уточнение или при най-сериозни нарушения – оттеглянето на засегнатия ръкопис.
Издателят има отношение към съхраняването на публикуваната информация за научните изследвания и осигуряване на нейната достъпност – чрез партньорство с организации и поддържане на собствен цифров архив.
Издателят, заедно с редакторите, предприема необходимите стъпки за идентифициране и предотвратяване на публикуването на ръкописи, съдържащи противоречиви изследователски или научни практики, при никакви обстоятелства не насърчава такова неправомерно поведение и не допуска съзнателно да се осъществи такова нарушение.
Задължения на редакторите
Редакторите на ГСУ-ИФ приемат и оценяват ръкописи въз основа на тяхната академична стойност (оригиналност, яснота, актуалност, уместност) без оглед на пол, раса, етнически произход, политическа или религиозна философия, социална или институционална принадлежност. Всички решения за редактиране или публикуване на текстове се вземат от екипа на списанието без външно влияние. Главният редактор има правото да определя съдържанието на съответното списание и датата на публикуване на одобрените текстове.
Редакторите гарантират, че всички представени ръкописи, които се разглеждат за публикуване, се подлагат на пиър ревю от най-малко двама рецензенти – експерти в съответната област. Решението за публикуване се основава на значението и стойността на ръкописа, коментарите и препоръките на рецензентите и съответствието с изискванията и насоките на съответното списание.
Редакторите отчитат интересите на авторите и читателите, когато работят по подобряването на публикацията или правят корекции.
Редакторите и редакционният екип няма да разкриват никаква информация за подаден ръкопис на никого освен на хората, участващи пряко в процеса на оценяване и публикуване – съответния автор, рецензенти или издател.
Редакторите и членовете на редакционната колегия няма да използват или предоставят на трети страни непубликувана информация за ръкопис без писменото съгласие на авторите. Информацията, получена в резултат на обработката на ръкописа, се счита за поверителна и няма да бъде използвана за лична изгода. Редакторите декларират, че няма да участват в процеса на разглеждане на ръкописи, които могат да доведат до конфликт на интереси – включително, но не само на конкурентна, партньорска база или други взаимоотношения с автор или свързана институция. В такъв случай засегнатият редактор ще поиска от друг член на редакционната колегия да отговаря за ръкописа.
Редакторите ще реагират при евентуални нарушения, без значение дали се отнасят за публикувана, или непубликувана статия, и ако е необходимо, ще предприемат необходимите мерки за реакция – корекция, оттегляне, публикуване на уточнение или друго адекватно действие.